Dalších 200 rad

Počítačová poradnaJaké OS a prohlížeče používají návštěvníci našich stránek :
Máte na vaší obrazovce text jako je ten vlevo na obrázku ? A chcete mít takový, jako je vpravo ?

 

Pro Windows XP je snadné řešení nastavením přes volbu Start>Nastavení>Ovládací panely>Zobrazení>Vzhled>Efekty>ClearType :

 

 

 


Upravujeme obrázky před odesláním mail zprávou či na web, aby nezabíraly příliš datového prostoru a dlouho se nestahovaly. Programy k tomu najdete zde

Jedním E-mailem odesíláme max. 15 MB datově  příloh a nejvíce 70 příjemcům, doporučeno jako skrytá kopie, v kolonkách příjemce a kopie nemusí být nic.

Soubory odesíláme jako přílohu, foto lze poslat zobrazené volbou Obrázek, předtím klepnout do prostoru pro text.

  

 


Nenechávejte zasunutou disketu a raději ani CD či DVD. Vyhnete se tak posměchu odborníka, kterého jste volali, když vám něco nešlo.


Jak na SVG formáty zde.


Ztratili jste instalační CD od tiskárny HP PSC ? Download, stačí i zkrácená verze, přímo na disk zde.


Potřebujeme-li  z pps  získat jednotlivé obrázky, klikneme na ikonu pravou myší, dáme "Nový" a poté "Uložit ve formátu jpg".

Ale uloží se bohužel do složky s názvy "snímek..." čili s dlouhým í, také s velkými písmeny JPG, což by vadilo na webu. Nutno přepsat - konvertovat .

Nebo druhý způsob - pravou myší "Otevřít v programu IE "a po otevření volíme Soubor/Uložit jako formát jpg.


Poštou neprojde soubor např. s koncovkou exe. Koncovku přepíšeme např. na jpg a příjemce si ji přepíše zpět na exe.


Instalace pluginů, neboli zásuvných modulů


Mít stále dostatek operační paměti   http://www.chip.cz/cs/tipy-a-triky/uvolneni-operacni-pameti-pro-nove-programy.html


Nezoufejte ! CTRL + ALT + Delete  - tyto tři klávesy, v tomto pořadí zmáčknuté a držené pomůžou z nesnází jak se dostat dál ze hry, prezentace,zaseknutého programu či z černé obrazovky, pokud nepomůže ani klapka ESC. Na štítku, který následně vyskočí, volíme Správce úloh.

 

 

>


Dáme Ukončit úlohu, myší označena ta, na které se závada stala  Počítejme ale s tím, že to rozepsané a neuložené  se nám z operační paměti ztratí. Instalovaným programům a uloženým věcem to neublíží. Při práci proto stále průběžně ukládat, ukládat, ukládat !


Změnily se vám (např. při instalaci nějakého programu) ikony, tedy jejich vyobrazení ? Řěšení: dejte v příslušném programu, kterému se změnila ikona, nastavit asociaci programů, tím vše vrátíte.


Surfovali jste na internetu a nemůžete si vzpomět na adresu souboru, který se vám tak líbil.    

Jděte do C:/ Document and Settings/Administrator/Local Settings/Temporary Internet Files, tady bude adresa mezi jinými dočasnými soubory :

 

 


Tuto klávesnici si můžete dát na plochu a psát myší. Dejte Start/Spustit a napište osk  

 

 

Ve Start/Spustit se dají také otevírat internetové stránky, zadáním adresy ve tvaru :

 

 


Chybí vám ve starém FrontPage pravítko na měření? Nebo chcete rozšířit vaše možnosti měřit cokoliv v pixelech či cm?
Stáhněte si pravítko zde: http://www.microfox.com/apps/SRULER.ZIP

Stažený komprimovaný soubor SRULER rozbalte ve WinRar, či WinZip či TotalCommanderu.
Ve složce SRuler, která se objeví a kterou otevřete, je pravítko sruler. Poklepáním na něj se otevře do konečné podoby.

Pravou myší navolíte potřebné a umístíte si pravítko třeba na horní stranu monitoru. Volná verze má kratší životnost.


Jak rozbalit v Total Commanderu tento zazipovaný soubor ? 

 

V Total Commanderu najdeme jeho umístění, v tomto případě je na ploše, označený myší 

 

Poklepáním na něj se rozbalí. V levé části T.C. si tučnou šipkou navolíme umístění na disku a překopírujeme pomocí F5.
Musíme mít ale na pravé straně myší označen soubor ke kopírování.
Vlevo vidíme rozbalený obsah zipu, pět prezentací :

 

 

Více o rozbalování a komprimování zde


Přenos ftp lze i bez ftp klienta zadáním adresy např.místo http://www.niki.mysteria.cz  zadáme  ftp://niki.mysteria.cz  a následně vyplníme už.jméno a heslo


Pokaždé vypisujete adresu, když chcete prohlížet stránky? Zbytečné, chce to ikonu na ploše, pravou myší "Vytvořit zástupce" , třeba z úvodní stránky webu.


Vyprazdňujete schránku pošty? Již se mi stalo, že se zpráva vrátila kvůli plné schránce. Nebo si zvyšte  kapacitu schránky, je to zdarma.


Chcete mít obrázek v internetové poště zobrazený a ne jako přílohu ? Nutno nejprve klepnout do plochy zprávy a pak teprve volit "Vložit/obrázek.."


V klidu si prohlédnete stránky i bez (linkového) připojení, tudíž zadarmo : Nejprve, dokud jste připojeni, zadejte adresu stránek, až se ukáže  stránka, tak ji dejte do "Oblíbené", v "Nástroje" dejte "Synchronizovat" a v "Soubor" dejte "Pracovat offline". To proveďte se všemi stránkami, o které máte zájem.A můžete prohlížet a studovat třeba do rána, odkazy ovšem nebudou funkční.
Takto si uchováte v počítači i stránky, které už ve skutečnosti neexistují nebo byly pozměněny, aktualizovány . Abyste neprohlíželi stále tyto staré stránky, občas je nutno synchronizovat - čili ten zkraje popsaný postup zopakovat či aktualizovat ikonu.


Otevřít ? Pokud na našich stránkách kliknete na odkaz směřující na formát pps (prezentace fotografií), nebo videoformát wmv či jiný z formátů, objeví se někomu tabulka (viz), která mnohé zarazí a odradí. Ta informace v tabulce o poškození je povinná, asi jako nápis na cigaretách, že kouření způsobuje rakovinu. To by uživatel internetu nikdy nic nestáhl, když by to bral doslova, přitom ti zkušení již toho stáhli nespočet. Pokud si chci soubor jen prohlédnout, volím "Otevřít". Doba stahování je u velikosti souboru 1 MB mezi 1 až 2 minutami, málokdy více, ale to je u každého jiné.

 


Formáty pps - obvykle jdou fotografie samy jedna za druhou, jsou časované, ale můžeme je urychlit mezerníkem nebo myší. Když chceme předčasně ukončit, tak stiskneme Esc.


Kurzor myši začíná váznout, počítač takzvaně tuhne. Abychom předešli výše uvedenému postupu, tak raději PC vypneme a necháme odpočinout, dejme tomu půl hodiny. Pokud máme velmi naspěch, tak alespoň restartujeme.  Příčinou bývá zahlcení procesoru překotným browsováním, načtením mnoha dat. Stává se to také přehřátím, zkontrolujte větráky a vyluxujte prach uvnitř.


Zálohování dat, cesta : Start-Programy-Příslušenství-Systémové nástroje-zálohování


Nový disk jsme částečně zaplnili a PC se začíná zpomalovat. Markantní je to u velkých disků. To proto, že nahrané soubory máme rozházené na velkém prostoru, zejména pokud jsme jim při stahování nenechali jejich přirozenou cestu pro uložení. Pomůže defragmentace disku, čili soustředění souborů na malý prostor. Ale žádný zázračný účinek nečekejme. U Windows XP existuje automatická defragmentace při každém spuštění, pokud je zapnuta.

Na obrázku vidíme disk který byl nedávno defragmentován, soubory uloženy vlevo, zůstala jen část souborů systémových (zůstanou vždy) a část souvislých, které se bezezbytku málokdy uloží..Důležité je, že vymizely červené fragmenty.

Cesta : Start/Programy/Příslušenství/Systémové nástroje/Defragmentace disku. Na tabulce volíme "Analyzovat", což je případ naší tabulky, a dle potřeby" Defragmentovat", což v našem případě ještě nebylo nutné. Defragmentace je hotova po zmizení barevného zobrazení v obou pásech a můžeme si nechat vystavit Zprávu.

Po defragmentaci , výsledek je ve spodním řádku.:

 


Jednou za čas uklidit počítač. Jak to může vypadat po několika letech bez úklidu, vidíte na obrázku. Výsledek vyčištění tímto programem je velmi dobrý, zrychlení znatelné a zamrzání odstraněné. Ovšem nelze vyloučit, že se něco nepovede.

 

  

TOPlist